Programistyczne znaleziska #1 – Live Charts, Fluent Ribbon i inne cuda
Dzisiaj pierwszy wpis z cyklu Programistyczne znaleziska, w którym głównie skupię się na bibliotekach do WPF. Przez tydzień zebrałem 5 ciekawostek dla Was, na które napotkałem się, przeszukując odmęty internetu. Tak więc zaczynajmy:
Live Charts
Chyba najciekawsza biblioteka, na którą napotkałem się na githubie, która krótko mówiąc, służy do generowania wszelkiej maści wykresów. Do tej pory nie spotkałem takiej biblioteki, która potrafiłaby generować tak ciekawie wyglądające wykresy i była zupełnie za darmo. Aktualnie biblioteka działa wyłącznie pod WPF i WinForms’ami, ale trwają pracę nad przystosowaniem ich do UWP (Universal Windows Platform) oraz Xamarin. Jedyne wymaganie to używanie .NET Frameworka w wersji 4. Jest to na pewno warta uwagi alternatywa dla innych płatnych bibliotek.
Link do repozytorium: https://github.com/beto-rodriguez/Live-Charts

Fluent.Ribbon
Kolejna biblioteka, która upiększy Wasze aplikacje napisane w WPF. Biblioteka ta umożliwia stworzenie interfejsu podobnego do najnowszych odsłon Microsoft Office. Z tego co podaje autor na stronie, pokrywa w większości funkcjonalności dostępne w pakiecie Office i udostępnia mnóstwo kontrolek. Wtyczka jest ciągle rozwijana przez autora więc można spokojnie jej używać. Dodatkowo jest udostępniona na licencji MIT co oznacza, że można ją wykorzystywać do celów komercyjnych.
WPF Chrome Tabs – MVVM
Ciekawa biblioteka pozwalająca na użycie w swoim programie zakładek podobnych do Chrome. Możliwe jest dynamiczne dodawanie nowych zakładek, a nawet ich „wyciąganie” z programu charaktertystyczne dla przeglądarek. Jest to przerobiona wersja wpfchrometabs na model MVVM. Możesz pobrać ją tutaj.
PM2
Ostatnio przeszukiwałem internet w celu znalezienia dobrego panelu do zarządzania aplikacjami napisanymi w Node.js. Generalnie mało jest takich narzędzi, które to umożliwiają, ale znalazłem jedną taką perełkę, która spełnia w większości moje wymagania. Znaleziona zupełnie przypadkiem, ale pozwalająca na bezproblemowy deployment. Ma wsparcie z Git, więc można spokojnie uruchamiać aplikacje automatycznie po każdym wgraniu zmian na serwer. Ma też możliwość do podłączenia narzędzi monitorujących stan aplikacji. Twórcy zalecają swój produkt, ale możliwe, że da się podłączyć też z dashboardami od innych firm.
Udostępnia naprawdę wiele możliwości i nie będę każdej po kolei opisywać. Wszystkie informacje znajdziecie pod tym linkiem.
GitKraken
Program do zarządzania repozytoriami Git. Oferuje przejrzysty i prosty interfejs, co zadowoli w zupełności wielu konsolosceptyków. Wspomaga pracę nad repozytoriami i ułatwia przeglądanie historii zmian oraz udostępnia wygodną wyszukiwarkę. Można korzystać z niego za darmo do celów niekomercyjnych. Wersja PRO udostępnia trochę więcej przydatnych funkcjonalności takie jak np. wbudowany program do mergowania zmian, ale dla większości wersja darmowa będzie w zupełności wystarczyć. Jedną z alternatyw jest jeszcze SourceTree od firmy Atlassian.
Program do ściągnięcia znajdziecie pod tym linkiem.
I to by było na tyle. Za tydzień opiszę kolejne ciekawostki, z którymi będę chciał się z Wami podzielić 🙂 A na dniach pojawi się krótka relacja hackatonu Big Data, w którym brałem udział.